Τετάρτη 8 Μαϊου 2024  19:04:00

Χρυσός και πάλι ο 31χρονος Λευτέρης Πετρούνιας, πήρε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο. Πρώτο φαβορί και πάλι για το χρυσό μετάλλιο. Κύριο

Βαθμολογήθηκε επιπλέον με 15.500 και πήρε άνετα το εισιτήριο για το Τόκιο, αφού ξεπέρασε το σοβαρό πρόβλημα, που τον ανάγκασε σε σοβαρή ορθοπεδική εγχείρηση και πολύμηνη απουσία από τα γυμναστήρια.

Ολίγα βιογραφικά για μια λαμπρή καριέρα και την ψυχή ενός μαχητή του αθλητισμού, με αντίστοιχες επιδόσεις όπως αυτές του Πύρρου Δήμα στον τομέα του. Ξεπέρασε μια μεγάλη δοκιμασία υγείας τα τελευταία χρόνια..Ο Λευτέρης Πετρούνιας (Αθήνα, 30 Νοεμβρίου 1990) είναι Έλληνας γυμναστής και ολυμπιονίκης με ύψος 1,64 μ. και μάζα 62 κιλών και διακρίνεται ιδιαίτερα στο αγώνισμα των κρίκων. Έχει αναδειχθεί χρυσός ολυμπιονίκης το 2016, 5 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής και 5 φορές πρωταθλητής Ευρώπης.

Ο «βασιλιάς» των κρίκων, Λευτέρης Πετρούνιας, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης γυμναστικής της Ντόχα και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αφού κατάφερε να πετύχει στον τελικό μία βαθμολογία πάνω από 15,334.